Bundeskartellamt: zbieranie i wykorzystywanie danych przez Facebooka stanowi nadużycie pozycji dominującej

Marcin Mleczko
Dodane przez Marcin Mleczko Grudzień 20, 2017 11:09

Bundeskartellamt: zbieranie i wykorzystywanie danych przez Facebooka stanowi nadużycie pozycji dominującej

Bundeskartellamt przyjął wczoraj wstępną ocenę (preliminary assessment) w sprawie dotyczącej nadużywania pozycji dominującej przez Facebooka, w której ustalił:

  • Facebook posiada pozycję dominującą na niemieckim rynku sieci społecznościowych,
  • Facebook nadużywa tej pozycji, poprzez uzależnianie możliwości korzystania z portalu od wyrażenia zgody na gromadzenie wszystkich danych generowanych przez strony internetowe podmiotów trzecich i łączenie ich z kontem użytkownika Facebooka.

Korzystanie z Facebooka jest uzależnione od rejestracji i wyrażenia zgody na warunki korzystania z usługi. Użytkownicy mają wybór: albo akceptują „cały pakiet”, albo nie korzystają z portalu. Kwestionowany warunek dotyczy konieczności umożliwienia Facebookowi zbierania wszelkiego rodzaju danych ze stron internetowych podmiotów trzecich, przypisywania ich do konta użytkownika na Facebooku oraz wykorzystywania ich do licznych działań związanych z przetwarzaniem danych. Witryny firm trzecich obejmują zarówno serwisy należące do Facebooka, takie jak WhatsApp lub Instagram, oraz witryny i aplikacje innych operatorów z wbudowanymi interfejsami API Facebooka. Według wstępnej oceny Bundeskartellamt, warunki korzystania z Facebooka są przynajmniej w tym zakresie nieodpowiednie i naruszają przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Niemiecki organ również stwierdził, że ze względu na dominującą pozycję firmy nie można zakładać, że użytkownicy faktycznie wyrażają zgodę na tę formę gromadzenia i przetwarzania danych.

Tego samego dnia wydano również broszurę Background information on the Facebook proceeding – dostępną pod linkiem.

Ostateczna decyzja w tej sprawie nie jest spodziewana przed początkiem lata 2018 r.

Źródło

Marcin Mleczko
Dodane przez Marcin Mleczko Grudzień 20, 2017 11:09
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found