Profesor z Chicago będzie mówił o ekonomii w polityce konkurencji

Piotr Semeniuk
Dodane przez Piotr Semeniuk Wrzesień 21, 2016 17:15 Uaktualniony

Profesor z Chicago będzie mówił o ekonomii w polityce konkurencji

11 października w Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego prof. Michael Jacobs z chicagowskiego DePaul University wygłosi wykład o wpływie tzw. chicagowskiej szkoły ekonomii na umysły specjalistów od prawa i polityki antymonopolowej (pełny tytuł wykładu: The Durability of the Chicago School in Antitrust: What Accounts for it?”). Jacobs interesuje się wieloma branżami, publikował m.in. na tematy związane z nowymi technologiami, transportem i związkami sportowymi, choć najlepiej zna się chyba na sektorze zdrowia i lotnictwie. Wykład rozpocznie się o 17.30, tradycyjnie w siedzibie CARS na Wydziale Zarządzania UW przy ul. Szturmowej 1/3 (Budynek B, piętro II, sala B-205 Rady Wydziału).

Moment do dyskusji na powyższy temat jest nad wyraz aktualny. Szkoła chicagowska organom antymonopolowym zaleca bowiem tradycyjnie daleko idącą wstrzemięźliwość i ostrożność. W ostatnich miesiącach jesteśmy zaś świadkami intensyfikacji tejże aktywności, vide np. wybryki komisarz Vestager w sprawach pomocy publicznej (polski podatek sklepowy, deal-e Apple’a z rządem Irlandii) i postępowania niemieckiego Bundeskartellamtu przeciwko Facebookowi. Również w Stanach Zjednoczonych zarówno Hilary Clinton jak i Donald Trump nawołują do odejścia od dotychczasowych pomysłów na politykę antymonopolową i większego zaangażowania organów konkurencji w kształt amerykańskiej gospodarki (Trump chce np. żeby waszyngtońskie organy zajęły się „wielkimi problemami antymonopolowymi Jeffa Bezosa”, właściciela Amazona i Washington Post). Wyrazem odejścia od chicagowskich pryncypiów polityki konkurencji jest też z całą pewnością przygotowana niedawno przez polskie ministerstwo rolnictwa i UOKiK ustawa o ściganiu sieci handlowych za, pobierane od dostawców, tzw. opłaty półkowe.

Poniżej cytat, który pojawił się w jednym z niedawnych artykułów prof. Jacobsa:

(…) economics can and does answer many of the most important questions that arise in competition law. It simply cannot answer all of them.

Będzie więc o czym rozmawiać.

 

Piotr Semeniuk
Dodane przez Piotr Semeniuk Wrzesień 21, 2016 17:15 Uaktualniony
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found