Nord Stream II vs. UOKiK

Marcin Mleczko
Dodane przez Marcin Mleczko Sierpień 9, 2016 13:56

Nord Stream II vs. UOKiK

Dziś odbywa się spotkanie udziałowców Nord Stream 2 z przedstawicielami UOKiK w Warszawie. Przedstawiciele bałtyckiego gazociągu skorzystali z formalnej drogi konsultacji aby odpowiedzieć na zastrzeżenia UOKiK wobec powołania konsorcjum.

Przypomnijmy, że w zastrzeżeniach wydanych przez UOKiK pod koniec lipca uznano, że powstanie spółki, która miałaby zbudować i eksploatować ten gazociąg wzmocniłoby – i tak mocną – pozycję Gazpromu w Polsce i w konsekwencji mogłoby doprowadzić do ograniczenia konkurencji:

Analiza skutków transakcji wymagała zbadania rynku. UOKiK zapytał podmioty prowadzące działalność na rynku gazu ziemnego w Polsce o ocenę planowanej koncentracji. Pytania trafiły do: Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz – System (operator gazowego systemu przesyłowego), Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, spółki Europol Gaz (operator rurociągu Jamał – Europa), Polskiego LNG (podmiot odpowiedzialny za budowę i eksploatację terminala skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu), Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz do ponad 20 importerów gazu ziemnego. O opinię na temat transakcji poproszony został również Urząd Regulacji Energetyki. Po analizie zgromadzonego materiału UOKiK wydał zastrzeżenia do koncentracji. Z ustaleń Urzędu wynika, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji. W tej chwili Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju.

Dzisiejsze spotkanie ma na celu przekonanie Urzędu, że budowa gazociągu nie spowoduje ograniczenia konkurencji w regionie. Z informacji podanych przez BiznesAlert.pl wynika, że w Warszawie mieli pojawić się przedstawiciele wszystkich firm zaangażowanych w projekt:

Reprezentacja Gazpromu to Paweł Oderow, dyrektor departamentu biznesu międzynarodowego, Oleg Tarasow z departamentu prawnego, Aleksiej Morszniczenko z departamentu międzynarodowego biznesu.

Reprezentacja francuskiego Engie to Philippe Vedrenne, dyrektor firmy odpowiedzialny za rynki światowe, Damien Colonna d’Istria z departamentu prawnego odpowiedzialny za kwestie regulacyjne i konkurencję.

Reprezentacja holendersko-brytyjskiego Shella to Douglas Buckley, wiceprezes do spraw handlowych w Rosji, Borre Jacobsen – menadżer generalny projektu, Bram Bosch, doradca prawny z zespołu prawa antymonopolowego.

Reprezentacja niemieckiego Unipera (spółka-córka E.on) to Eckhard Rummler, oficer zarządzający operacjami, Oliver Giese, dyrektor zarządzania infrastrukturą i dr Jens Werner odpowiedzialny za prawo energetyczne i konkurencji.

Reprezentacja niemieckiego Wintershalla (spółka-córka BASF) to Mario Mehren, dyrektor zarządu dyrektorów wykonawczych, Torsten Murin, wicedyrektor ds. usług transportu gazu i informacji oraz Florian Becker, dyrektor działu prawnego.

Zdaniem anonimowego informatora „Rzeczpospolitej” przyjazd tak licznego grona udziałowców może mieć charakter wywierania na UOKiK nieuprawnionych nacisków. Przedstawiciele gazociągu nie zostaną jednak przyjęci przez Prezesa Marka Niechciała, lecz przez pracownika Urzędu niższego szczebla.

Będziemy na bieżąco informować o dalszym rozwoju sprawy.

 

Marcin Mleczko
Dodane przez Marcin Mleczko Sierpień 9, 2016 13:56
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found