Facebook, mamy problem?

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Sierpień 9, 2016 20:27 Uaktualniony

Facebook, mamy problem?

W dniu dzisiejszym w Dzienniku Gazeta Prawna Panowie Patryk Słowik oraz Jakub Styczyński ujawniają, że dwie polskie instytucje (m.in. GIODO i Prezes UOKiK) przymierzają się do wszczęcia postępowań wyjaśniających dotyczących działań Facebooka. Prezes UOKiK z pewnością będzie badał działalność Facebooka pod kątem ew. nadużywania pozycji dominującej lub też naruszania zbiorowych interesów konsumentów (poprzez ewentualne naruszenie przepisów regulujących dane osobowe, inne działania?). Smaczku dodaje fakt, że kwestia wzajemnych relacji między prawa konkurencji a prawem ochrony danych osobowych jest przedmiotem sporów w doktrynie (przejawia się to w konkluzji, że naruszenie przepisów prawa ochrony danych osobowych powinno być sankcjonowane przez właściwy organ, nie należy zaś wykorzystywać w tym celu przepisów prawa konkurencji). Niemniej katalog działań w ramach których przedsiębiorca może nadużywać pozycji dominującej jest w świetle prawa polskiego otwarty. Pozostaje kwestia przekonujących argumentów…

Z pewnością ewentualne działania polskiego organu antymonopolowego będą zbieżne z działaniami niemieckiego organu antymonopolowego (por. w tym kontekście wypowiedzi na anglojęzycznym blogu Chillin’ Competition).

Temat będziemy obserwować, bowiem na chwilę obecną mamy doniesienia prasowe (brak oficjalnej informacji na stronie UOKiK).

 

 

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Sierpień 9, 2016 20:27 Uaktualniony
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found