Bundeskartellamt wszczął postępowanie przeciwko Facebookowi

Maciej Marek
Dodane przez Maciej Marek Marzec 3, 2016 13:05 Uaktualniony

Bundeskartellamt wszczął postępowanie przeciwko Facebookowi

 

Niemiecki organ antymonopolowy ogłosił wczoraj wszczęcie postępowania przeciwko spółce Facebook Inc. w sprawie podejrzenia nadużycia pozycji dominującej na „rynku sieci społecznościowych” („market for social networks”).

Według urzędu nadużycie pozycji dominującej miałoby polegać na naruszeniu przepisów o ochronie danych osobowych. Urząd zarzuca portalowi m.in. stosowanie regulaminu, który utrudnia użytkownikom ustalenie zakresu przetwarzania ich danych osobowych.

O możliwości stosowania instrumentów prawa konkurencji do podmiotów, których pozycja rynkowa wynika z gromadzenia dużej ilości danych o użytkownikach, mówi się już od jakiegoś czasu. Jest też oczywiste, że nadużycie pozycji dominującej może polegać na narzucaniu kontrahentom nieuczciwych warunków umów. Postępowanie Bundeskartellamtu budzi jednak pewne wątpliwości. W szczególności nie jest jasne, dlaczego organ antymonopolowy zdecydował się na interwencję w przypadku praktyki, która – według ustaleń organu – stanowi naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych (przewidujących odrębną procedurę i odrębne sankcje w przypadku naruszeń). Można rozważać, czy podobne rozumowanie jest uzasadnione w przypadku innych naruszeń (np. czy stosowanie klauzul sprzecznych z prawem konsumenckim  przez podmiot zajmujący pozycję dominującą stanowi jednocześnie nadużycie pozycji dominującej?).

Zgodnie z komunikatem postępowanie jest prowadzone w porozumieniu z Komisją Europejską oraz organami antymonopolowymi, konsumenckimi i organami ochrony danych osobowych z innych krajów UE.

 

Photo by Beth Kanter

Maciej Marek
Dodane przez Maciej Marek Marzec 3, 2016 13:05 Uaktualniony
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found