UOKiK wykrył zmowę chlebową

Marcin Mleczko
Dodane przez Marcin Mleczko Luty 19, 2016 12:59 Uaktualniony

UOKiK wykrył zmowę chlebową

UOKiK wydał decyzję stwierdzającą zawarcie niedozwolonego porozumienia przez dwóch przedsiębiorców, którzy w przeciągu ostatnich dwóch trzech lat wpłynęli na wyniki ośmiu przetargów na rynku dostaw pieczywa.

Jak czytamy w decyzji, wspólne działanie wykryte zostało m.in. przez fakt podpisywania w niektórych przypadkach ofert obu przedsiębiorców przez tę samą osobę, te same błędy i braki formalne w dokumentach, ten sam czas reakcji i deklarowana w podobny sposób gotowość ich poprawienia, wysyłanie pism w podobnych godzinach z tej samej placówki pocztowej, itd.

Przedsiębiorcy Firma Produkcyjo Usługowa Natex z siedzibą w Złotnikach oraz Młyn Malinie Dziewit z Malinia wpływali w typowy sposób na wyniki przetargów – oferowali podobne warunki cenowe, i w razie zwycięstwa którejś z ofert rezygnowali z podpisania umowy, co prowadziło do zawarcia umowy z drugim przedsiębiorcom na gorszych warunkach. W ten sposób prowadzili oni do strat organizatorów w wysokości od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję na przedsiębiorców zostały nałożone kary finansowe w wysokości ponad 130 tys. zł.

Decyzja nie jest prawomocna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Marcin Mleczko
Dodane przez Marcin Mleczko Luty 19, 2016 12:59 Uaktualniony
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found