Andrzej Duda popisał ustawę konsumencką

Piotr Semeniuk
Dodane przez Piotr Semeniuk Wrzesień 27, 2015 18:08

Andrzej Duda popisał ustawę konsumencką

26 września prezydent podpisał nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz – w niewielkim zakresie – prawa cywilnego. To główne osiągnięcie legislacyjne prezesa UOKiK, Adama Jassera. Ustawa ma wzmocnić ochronę konsumentów, w tym na rynku finansowym. Projekt zwiększa uprawnienia UOKiK i wprowadza nowe zasady kontroli wzorców umownych w relacjach z konsumentami.

Projekt upoważnia prezesa UOKiK do wydawania takich decyzji w sprawach dotyczących naruszeń zbiorowych interesów konsumentów. Według projektu jeszcze zanim prezes UOKiK nałoży na przedsiębiorcę karę, może np. zakazać mu oferowania danego produktu. Wniesienie odwołania od decyzji tymczasowej nie będzie wstrzymywało jej wykonania. Prezes UOKiK zyska ponadto prawo do bezpłatnej publikacji w radiu i telewizji ostrzeżeń skierowanych do konsumentów. To uprawnienie będzie dotyczyło Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Pracownicy UOKiK będą też mogli, podając się za zwykłych klientów, udać się do siedziby przedsiębiorcy i zbadać to, jak reklamuje i oferuje określony produkt. Kontrolerzy nie będą mogli jednak kupić produktu. Nowelizacja da prezesowi Urzędu prawo do włączenia się na wniosek sądu lub z urzędu do spraw sądowych z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów. Podczas postępowania będzie mógł przedstawić sądowi swój pogląd w sprawie.

Zgodnie z ustawą, prezes UOKiK będzie mógł też wpisać postanowienia umowne do rejestru klauzul abuzywnych. Do tej pory decyzje o tym, jakie postanowienia umów między konsumentami a przedsiębiorcami są niedozwolone, decydował Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie. Prezes UOKiK mógł jedynie wnioskować do tego sądu o wpisanie klauzuli do rejestru. W praktyce  większość wniosków była kierowana do sądu przez organizacje, które próbowały wymusić na przedsiębiorcach pieniądze w zamian za wycofanie pozwu. Projekt ustawy stanowi, że to prezes UOKiK będzie wpisywał klauzule do rejestru – przedsiębiorca będzie się mógł od takiej decyzji odwołać do sądu.

Piotr Semeniuk
Dodane przez Piotr Semeniuk Wrzesień 27, 2015 18:08
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found