Komisja Europejska surowo karze koncerny farmaceutyczne

Tekst gościnny
Dodane przez Tekst gościnny Lipiec 11, 2014 13:46

Komisja Europejska surowo karze koncerny farmaceutyczne

Przedwczoraj Komisja Europejska wydała decyzję nakładającą kary w łącznej wysokości ponad 427 milionów euro na francuski koncern farmaceutyczny Servier oraz pięciu producentów leków generycznych (europa.eu).

Komisja stwierdziła, że ukarani przedsiębiorcy zawarli szereg porozumień. Miały one na celu ochronę leku o nazwie perindopril przed konkurencją cenową ze strony leków generycznych. Był to wówczas najlepiej sprzedający się lek Servier, stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Zdaniem Komisji, Servier odkupywał od producentów generyków technologie, które umożliwiały produkcję leków generycznych bez naruszania patentu Servier. Ponadto, francuski koncern zawarł porozumienia patentowe (ang. patent settlements) ze swoimi generycznymi konkurentami. Taktyka Servier polegała na wykluczeniu tych przedsiębiorców z rynku sprzedaży perindoprilu oraz opóźnieniu w wejściu na rynek jego generycznych odpowiedników.

Dla osób mniej zaznajomionych z prawem farmaceutycznym oraz prawem własności intelektualnej spieszę wyjaśnić, że z punktu widzenia pacjenta leki generyczne są pełnowartościowym, substytucyjnym wobec oryginalnego produktem leczniczym. Zawierają bowiem tą samą co lek oryginalny substancję czynną (w niniejszej sprawie taką substancją był właśnie perindopril). Ograniczenia w możliwości produkcji i sprzedaży leków wynikają z tego, że substancja czynna, stanowiąca „bazę” działania leku jest z reguły chroniona patentem. Produkt leczniczy zawierający taką substancję jest nazywany lekiem oryginalnym lub innowacyjnym.

Dopiero po wygaśnięciu ochrony patentowej (która w tym przypadku przysługiwała francuskiemu koncernowi na perindopril), inni producenci leków mogą swobodnie produkować i wprowadzać do obrotu na określonym rynku swoje produkty lecznicze. Alternatywą jest skuteczne zakwestionowanie na drodze sądowej ważności udzielonego patentu bądź opracowanie innego sposobu wytwarzania substancji czynnej. To ostatnie jest możliwe jeśli uprawniony z patentu uzyskał ochronę patentową na sposób jej wytwarzania, a nie na samą substancję (tzw. process patent).

Przypominam, że nie jest to pierwsza tego typu decyzja Komisji. Zainteresowanych odsyłam do informacji na stronach KE w sprawach dotyczących Lundbeck – citalopram (europa.eu) oraz Johnson & Johnson i Novartis – fentanyl (europa.eu).

W obu tych decyzjach Komisja nałożyła kary na producentów leków oryginalnych i generycznych za zawieranie porozumień patentowych. Skutkowało to późniejszym wejściem na rynek produktów substytucyjnych wobec leku oryginalnego, a tym samym brakiem presji cenowej i utrzymywaniem się wyższych cen leków dla pacjentów.

mec. Natalia Dryjańska

Tekst gościnny
Dodane przez Tekst gościnny Lipiec 11, 2014 13:46
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found