Trybunał o zakresie prawa do kontroli

Katarzyna Manteuffel
Dodane przez Katarzyna Manteuffel Czerwiec 25, 2014 19:33

Trybunał o zakresie prawa do kontroli

Trybunał Sprawiedliwości oddalił dziś odwołanie Nexans dotyczące ograniczenia zakresu terytorialnego niezapowiedzianej kontroli.

Sprawa dotyczy kontroli, która miała miejsce w 2009 r. w związku podejrzeniem istnienia zakazanego porozumienia na rynku kabli elektrycznych (uczestnicy porozumienia zostali zresztą uznani za winnych i została nałożona na nich kara finansowa).

Nexans odwołał się od decyzji upoważniającej do dokonania kontroli twierdząc, że zakres kontroli został wskazany zbyt szeroko.

W 2012 r. przedsiębiorca odniósł częściowe zwycięstwo, gdyż Sąd uznał za zasadne ograniczenie zakresu produktowego kontroli stwierdzając, że urzędnicy nie mieli uzasadnionych podstaw do kontroli dokumentów dotyczących innych produktów. Nexans postanowił jednak wnieść odwołanie od wyroku Sądu do Trybunału Sprawiedliwości wskazując, że zakres terytorialny kontroli był także zbyt szeroki.

Decyzja o kontroli wskazywała bowiem ogólnie, że zakazane uzgodnienia „mają prawdopodobnie zasięg światowy”. Nexans argumentował, że tak nieprecyzyjnie określony zakres kontroli i brak dokładnego wyjaśnienia w jaki sposób podejrzewane naruszenie związane z projektami realizowanymi poza wspólnym rynkiem mogło wywierać wpływ w obrębie Unii Europejskiej i EOG, dawało Komisji praktycznie upoważnienie in blanco, co mogło zaszkodzić skorzystaniu przez przedsiębiorcę z prawa do obrony, a także utrudnić zrozumienie zakresu ciążącego na nich obowiązku współpracy.

Trybunał przypomniał, że choć decyzja o kontroli powinna wskazywać możliwie dokładnie to, co jest poszukiwane, i elementy, jakich ma dotyczyć kontrola to jednak, nie musi zawierać dokładnego określenia rynku właściwego, precyzyjnej kwalifikacji prawnej ani wskazania okresu naruszenia.

Trybunał odrzucił w całości argumentację Nexans i uznał, że Komisja nie miała w ramach przeprowadzanej kontroli obowiązku ograniczenia prowadzonego dochodzenia do dokumentów dotyczących projektów mających wpływ na wspólny rynek. Zdaniem Trybunał, mając na uwadze, że Komisja podejrzewała, że zakazane porozumienie ma światowy wymiar także dokumenty związane z projektami w jurysdykcjach znajdujących się poza wspólnym rynkiem mogły zawierać istotne informacje dotyczące naruszenia.

Katarzyna Manteuffel
Dodane przez Katarzyna Manteuffel Czerwiec 25, 2014 19:33
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found