Pierwsza ekstradycja do USA w oparciu o zarzut naruszenia prawa konkurencji

Katarzyna Manteuffel
Dodane przez Katarzyna Manteuffel Maj 9, 2014 11:34

Pierwsza ekstradycja do USA w oparciu o zarzut naruszenia prawa konkurencji

4 kwietnia 2014 r. amerykański Department of Justice (DOJ) ogłosił, że dokonał skutecznej ekstradycji włoskiego obywatela do USA z Niemiec w oparciu o zarzuty popełnienia przestępstwa zmowy przetargowej, ustalania cen i podziału rynku w związku ze sprawą Marine Hose (gumowa rura używana do przesyłu oleju).

Jest to pierwsza sprawa, której ekstradycja miała miejsce wyłącznie w oparciu zarzuty naruszenia prawa antymonopolowego.

Romano Pisciotti (obywatel włoski) jest byłym managerem Parker ITR Srl, producenta przedmiotowych gumowych rur specjalistycznych. Został aresztowany na lotnisku w Niemczech w czerwcu 2013 r. Pomimo walki sądowej, Pan Piscotti mógł zostać ekstradycjowany do USA, ponieważ w świetle prawa niemieckiego zmowa przetargowa, tak jak i w USA, stanowi przestępstwo (zasada podwójnej karalności czynu, ustalanie cen ani podział rynku nie są przestępstwami w Niemczech). Choć prawo niemieckie zabrania ekstradycji obywatela niemieckiego, to jednak Pan Piscoti, jako obywatel włoski, nie mógł skorzystać z tego przywileju.

Pomimo ekstradycji, walka sądowa w Europie trwa. Zostało wszczęte postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Dodatkowo, Pan Piscotii złożył skargę do Komisji Europejskiej zarzucając Niemcom naruszenie swobody świadczenia usług (oskarżony podróżował w celach biznesowych z Nigerii do Włoch, z przesiadką w Niemczech,). Choć Komisja Europejska odrzuciła zarzuty naruszenia prawa swobody świadczenia usług, najprawdopodobniej nie jest to koniec badania tej sprawy.

Powstaje pytanie czy sprawa ta zwiastuje „nową erę” w ściganiu naruszeń prawa konkurencji. Wydaje się, że coraz więcej państw, także w Europie, wdraża karną penalizację naruszeń prawa konkurencji (np. Niemcy – w odniesieniu do zmów przetargowych, Irlandia, Dania, Wielka Brytania).

Katarzyna Manteuffel
Dodane przez Katarzyna Manteuffel Maj 9, 2014 11:34
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found