Zasady współpracy operatorów telefonii komórkowej – UOKiK wszczyna postępowanie wyjaśniające

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Kwiecień 14, 2014 15:48

Zasady współpracy operatorów telefonii komórkowej – UOKiK wszczyna postępowanie wyjaśniające

W piątek, 11 kwietnia, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w krótkim komunikacie, że wszczął postępowanie wyjaśniające „w którym przeanalizuje strukturę rynku i zasady współpracy operatorów telekomunikacyjnych„.

Organ antymonopolowy jest w szczególności zainteresowany, czy działania operatorów telekomunikacyjnych dotyczące współpracy w zakresie udostępniania, łączenia lub współdzielenia sieci telekomunikacyjnych, infrastruktury lub zasobów częstotliwości – nie prowadzą do ograniczeń konkurencji.

Przypomnijmy, postępowanie wyjaśniające jest postępowaniem wszczynanym i prowadzonym przez Prezesa UOKiK, gdy poweźmie informację o potencjalnym naruszeniu przepisów Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest zawsze w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy (przedsiębiorcom) i ma m. in. na celu wstępne zbadanie sytuacji rynkowej. Postępowanie wyjaśniające powinno się zakończyć w ciągu 30 dni, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – 60 dni od jego wszczęcia. Podane terminy mogą jednak ulec wydłużeniu np. w przypadku oczekiwania przez Urząd na żądane od przedsiębiorców informacje. Jeżeli w trakcie postępowania wyjaśniającego Prezes UOKiK stwierdzi nieprawidłowości, może wszcząć  postępowanie w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.

Postępowanie wyjaśniające służy zatem zgromadzeniu informacji umożliwiających wszczęcie właściwego postępowania antymonopolowego, a w pewnych sytuacjach także badaniu interesującego Prezesa UOKiK rynku. 

Wydaje się, że badanie rynku w omawianym przypadku może być zasłoną dymną i raczej chodzi o zgromadzenie pełnego materiału dowodowego w ramach postępowania wyjaśniającego, który następnie może zostać wykorzystany w ramach postępowania w sprawie porozumienia ograniczającego konkurencję (bo chyba o taki przypadek w omawianej sprawie może chodzić).

Sprawa jest rozwojowa i z pewnością będą o niej pisał.

Warto w ramach powtórki zaznajomić się z decyzją DOK nr 8/2011 (tzw. kartel mobilny), która dotyczyła nielegalnego porozumienia antykonkurencyjnego zawartego na krajowym detalicznym rynku telefonii ruchomej pomiędzy największymi operatorami telefonii komórkowej w Polsce (opis decyzji).

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Kwiecień 14, 2014 15:48
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found