Kontrowersje wokół transakcji Auchan/Real

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Styczeń 20, 2014 15:55

Kontrowersje wokół transakcji Auchan/Real

O tym jak ważny jest timing w transakcjach fuzji i przejęć nie trzeba nikogo przekonywać. Nie zdziwiłbym się, gdyby określenie „Czas to pieniądz” wymyślili prawnicy transakcyjni:)
Nie inaczej jest w przypadku uzyskania przez strony transakcji wszelakiego rodzaju zgód administracyjnych, stanowiących część pracy transakcyjnej, (w Polsce zwłaszcza zgody Prezes UOKiK, zezwolenia KNF czy Ministra MSWiA). Godzi się zauważyć, że brak zgód jest b. kosztowny, bowiem wyzbywający się kontroli często chce, aby w dokumentacji transakcyjnej wpisać karę umowną (z ang. breakup fee), jeśli przejmujący kontrolę nie uzyska zgody administracyjnej w określonym terminie albo nie uzyska jej wcale (np. w USA największa kara umowna została zapłacona przez AT&T Inc. na rzecz T-Mobile USA w wysokości 4 mld USD za to, że transakcja została zablokowana przez organy administracyjne w 2011 r.).
Jak wynika z doniesień prasowych (tu i tu) problem z uzyskaniem zgody na koncentrację dotyczy też transakcji na linii Auchan/Real. Przypomnijmy, UOKiK w marcu 2013 r. zaczął badać koncentrację (po przejęciu sprawy od Komisji Europejskiej) polegającą na planowanym przejęciu przez Auchan Polska kontroli nad siecią Real, po tym jak w listopadzie 2012 roku Grupa Metro podpisała z francuską grupą Auchan umowę o sprzedaży sieci hipermarketów Real w Europie Wschodniej za 1,1 mld euro.
Do tej pory Prezes UOKiK nie wydała decyzji w sprawie…
W praktyce średni czas postępowania w sprawach prostych wynosi ok. 5-6 tygodni. Z kolei sprawy skomplikowane potrafią trwać i 9 miesięcy (jak postępowanie w sprawie UPC / Aster; zgłoszenie zamiaru koncentracji 7 grudnia 2010 r.; decyzja 5 września 2011 r.). Zasady jak się wydaje nie ma. Np. kontrowersyjna koncentracja PGE/Energa została rozpatrzona przez Prezes UOKiK w 2,5 miesiąca (zgłoszenie: 20 października 2010 r.; decyzja w dniu 13 stycznia 2011 r.). Dziwi więc, że koncentracja Auchan/Real jest tak długo analizowana. Możliwe jednak że trwają dyskusje co do potencjalnych warunków (i możliwości wydania zgody warunkowej na transakcję). Moim zdaniem lepiej „wynegocjować” (zgodzić się) na warunki UOKiK niż odwoływać się od decyzji do SOKiK (minimalny czas oczekiwania na decyzję SOKiK w świetle dotychczasowej praktyki to 1 rok i 4 miesiące…).

Nie dziwię się, że prawnicy sugerują różnego rodzaju środki prawne w celu przeciwdziałania „przewlekłości” w uzyskaniu zgody od Prezes UOKiK. Zob. Osobiście jednak uważam, że to zły kierunek i szanse na powodzenie w przypadku jego obrania uznaję za marne.

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Styczeń 20, 2014 15:55
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found