O kartelach w sektorze finansowym Unii Europejskiej

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Listopad 7, 2013 00:41

O kartelach w sektorze finansowym Unii Europejskiej

Po USA – również w Unii Europejskiej szykują się kary pieniężne za ustalanie benchmarkowej stopy LIBOR (od ang. London Interbank Offered Rate) względem jednej waluty japońskiego yena przez instytucje finansowe, która jest punktem odniesienia dla pożyczek i transakcji finansowych na świecie. Sprawiedliwość wymierzy nie kto inny, ale Komisja Europejska jako unijny organ antymonopolowy.

O potencjalnych karach pisze Reuters – sięgnąć mają one co najmniej 1.5 mld euro! Jeśli wiec prognozy dziennikarskie (mające swe źródło w instytucjach finansowych, które zostaną ukarane) sprawdzą się, wówczas będziemy świadkami najwyższej kary pieniężnej nałożonej na kartel w historii egzekwowania unijnego prawa konkurencji (przypomnijmy obecnie pierwszeństwo, niechlubnie, przypada kartelom na rynku katod kineskopowych, bowiem na uczestników kartelu zostały nałożone kary w łącznej wysokości 1.47 mld euro). Kara ma dotyczyć sześć banków, w tym Rabobank, Barclays, Royal Bank of Scotland.

To nie wszystko, kolejna grupa instytucji finansowych ma zostać ukarana za ustalanie benchmarkowej stopy EURIBORr.

Obie decyzje mają zostać wydane w formie ugody (ang. settlement). Obie też zapewne staną się źródłem wielu pozwów (zbiorowych) względem „ugodzonych” instytucji finansowych.

W kontekście potencjalnych decyzji (o których będziemy informować) i wysokości kar słowa „banks are special” wydają się nabierać nowego znaczenia….

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Listopad 7, 2013 00:41
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found