M Szydło: Krajowy parlament jako regulator sektorów sieciowych – nowa publikacja z zakresu prawa konkurencji

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Listopad 9, 2013 21:13

M Szydło: Krajowy parlament jako regulator sektorów sieciowych – nowa publikacja z zakresu prawa konkurencji

W rynku pojawiła się nowa pozycja książkowa z zakresu prawa konkurencji (porusza zagadnienia dotyczące regulacji sektorów sieciowych gospodarki – a więc nie tylko regulacji z zakresu prawa konkurencji). Autorem książki jest prof. Marek Szydło, a książka nosi tytuł: Krajowy parlament jako regulator sektorów sieciowych (wydawnictwo LEX a Wolters Kluwer business).

„Książka prezentuje aktualną i postulowaną rolę oraz znaczenie krajowych parlamentów w regulacji sektorów sieciowych gospodarki. Autor… analizuje dopuszczalność i granice wpływania przez krajowe parlamenty na działalność krajowych organów regulacyjnych , a także dopuszczalność przyznawania krajowym parlamentom statutu krajowych organów regulacyjnych.”

Książka podzielona jest na 4 rozdziały (351 stron).

Autor książki stara się argumentować, że krajowe parlamenty państw członkowskich UE powinny odgrywać większą rolę w regulowaniu sektorów sieciowych (i co ważne mogą taką rolę pełnić). Parlamenty same powinny pełnić funkcję krajowych organów regulacyjnych (obok organów administracji), ewentualnie – parlamenty powinny w sposób mocny determinować (na drodze ustawowej) regulacyjną działalność krajowych organów regulacyjnych (a więc gdy same tej funkcji nie pełnią).

Niewątpliwie ciekawa teza i wnioski. Dodać wypada, że prof. Szydło opublikował dwa artykuły w języku angielskim o podobnej tematyce jak przedmiotowa monografia (w European Law Journal oraz International Journal of Constitutional Law), które spotkały się z odzewem europejskich akademików.

Osobiście cieszy mnie fakt, że polscy akademicy zajmujący się prawem konkurencji (czy szerzej regulacją sektorów sieciowych gospodarki) inicjują debatę na poziomie europejskim, poruszając kwestie ważne i dostrzegane przez europejskich (o ile nie światowych) naukowców.

Wydaje się też, że w monografia prof. Szydło powinno również być przedmiotem dyskusji na łamach polskich czasopism naukowych czy też choćby w ramach Antitrust in Poland:)

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Listopad 9, 2013 21:13
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found