Ryzyka prawne w sprawach z zakresu ochrony konkurencji

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Czerwiec 20, 2013 19:07

Ryzyka prawne w sprawach z zakresu ochrony konkurencji

Ukazała się najnowsza książka przygotowana przez prawników z kancelarii Wardyński i Wspólnicy (o wcześniejszej, pojemniejszej książce dot prawa konkurencji przygotowanej przez wspomnianą kancelarię pisałem w ubiegłym roku) tym razem dotycząca Ryzyk prawnych w transakcjach fuzji i przejęć.

Skoro fuzje i przejęcia to nie mogło zabraknąć rozdziału poświęconego ryzykom prawnym w sprawach z zakresu ochrony konkurencji (rozdział XII – ok. 40 stron).

Oczywiście w znacznej mierze wspomniany rozdział to usystematyzowana kompilacja przepisów dotyczących zgłoszenia zamiaru koncentracji (ok. 30 stron). Pozostała część rozdziału dotyka bardzo interesującego zagadnienia ew. stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez spółkę przejmowaną – niemniej autorzy rozdziału omówili jedynie wycinek tego zagadnienia koncentrując się na zakazie konkurowania w umowach z kontrahentami (porozumienia wertykalne). W drugiej części zabrakło szerszego spojrzenia na problem, co uczyniłoby książkę ciekawą i przydatną praktycznie.

W mojej ocenie rozdział poświęcony ryzykom z zakresu prawa ochrony konkurencji nie jest zbytnio przydatny praktykom (może jedynie usystematyzować metodologię postępowania – o ile ktoś jej jeszcze nie poznał).

Subiektywna ocena nie zmienia faktu, że pozostała część książki zawiera interesujące zagadnienia. Książka do kupienia w księgarni LexisNexis.

P.S. Jako ciekawostkę można podać odniesienia autorów rozdziału XII do projektu zmian w ustawie o ochrony konkurencji i konsumentów – przewidywali oni, że zmiany wejdą w życie w połowie 2013 r. (chyba zbyt optymistycznie:)) – sprawdziłem na stronie RCL – najnowszy projektu nowelizacji jest z 17 maja 2013 r. Na zmiany więc jeszcze trochę poczekamy…

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Czerwiec 20, 2013 19:07
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found