Nierozwiane wątpliwości lub zbyt szybki puls w transakcji grożą karą

Piotr S. Borowiec
Dodane przez Piotr S. Borowiec Czerwiec 26, 2013 00:34

Nierozwiane wątpliwości lub zbyt szybki puls w transakcji grożą karą

W kwestii obowiązku zgłoszenia zamiaru koncentracji do Prezesa UOKiK powiedziano już wiele, może nawet – prawie wszystko – i jego ocena w przeciętnie skomplikowanej transakcji zgłaszanej w Polsce nie powinna budzić wątpliwości – a jeśli wątpliwości są, tym bardziej zgłaszamy ;). Dwa progi, kilka typów koncentracji, plus pewna rozrywka intelektualna w ocenie wymiaru wspólnotowego. Zgodzić się trzeba, że z tej nudnej wyliczanki wyłamują się transakcje JV,  o których pisze w gościnnym wpisie dr Stankiewicz.

Po ponad dekadzie obowiązywania polskich rozwiązań dotyczących zgłaszania zamiaru koncentracji mamy również bogate orzecznictwo UOKIK (szkoda jednak, że w większości bez uzasadnień) przekraczające 2400 decyzji (tak, tak, to nie błąd – tyle decyzji wydano od 2000 roku, Urząd przespał milenijny jubileusz, a do kolejnej setki mniej niż 70 decyzji!), kilka decyzji w bardziej kontrowersyjnych transakcjach znalazło również swój koniec przed SOKiK, Prezes Urzędu wydał wyjaśnienia dotyczące kryteriów zgłaszania koncentracji i ich oceny, szeroko korzysta się również z dorobku orzecznictwa unijnego. Czyli w sumie wszystko jasne? A jednak wciąż nie.

Zostawiając na marginesie kłopotliwe kwestie JV wciąż są jednak transakcje, w których – prawdopodobnie przez niedopatrzenie – pytanie „zgłaszamy, czy nie zgłaszamy?” nie pada, albo obowiązek zgłoszenia lub obowiązek standstill nie dość jasno jest wszystkim wyjaśniony czy też brakuje osób, które odpowiednio wcześniej zmierzą puls odpowiedzialnych za transakcję. W tym ostatnim przypadku przebieranie nogami w oczekiwaniu na decyzję koncentracyjną bywa, owszem, wyzwaniem (po nowelizacji będzie nawet większym), ale zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania koncentracji bez zgody Prezesa UOKIK obowiązuje niezależnie od tego, jak bardzo wszyscy są spóźnieni z zapinaniem ostatniego guzika w stosunku do tego co wynika z harmonogramu.

Nowi rozbitkowie 

Jak wynika z  wczorajszych komunikatów giełdowych (te są szybsze niż służby PR UOKIK), na rafę obowiązku zgłoszenia wpadły ostatnio Zakłady Azotowe Puławy i Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach, które nie zgłosiły utworzenia wspólnego przedsiębiorcy (decyzja DKK 77/2013). Kara 60 tysięcy dla ZAP, dla Instytutu prawdopodobnie proporcjonalnie mniej.

Pół roku temu podobny los spotkał gliwickie spółki Remondis (lokalna spółka koncernu Remondis) i Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach (decyzja DKK-138/2012). Wniosek był, jak należy, tylko transakcję udało się zarejestrować w sądzie dzień po złożeniu wniosku, co ewidentnie świadczy o tym, że refleks w ocenie warunków był zbyt wolny. Również i w tej sprawie kara była, jakby na to nie patrzeć, „ryczałtowa”. Odpowiednio 37 tysięcy złotych i 11 tysięcy złotych.

W sumie nic wielkiego, nie takim liderom rynkowym się zdarzało (np. Asseco, Porty Lotnicze, Hoop, czy w sumie ciekawa decyzja w sprawie Vistuli z 2006 roku), tym bardziej, że decyzje dotyczą właśnie transakcji utworzenia JV.

Czyli jednak nuda? Nie całkiem.

Co wynika ze statystyk?

Spośród 126 decyzji koncentracyjnych wydanych od 2000 roku, w których Prezes UOKIK nałożył karę (gros za niezgłoszenie zamiaru koncentracji, tylko kilka za niespełnienie warunków), znakomita większość to decyzje wydane w okresie, gdy obowiązywał jeszcze 7 dniowy termin na dokonanie zgłoszenia. Ale wciąż można trafić na przynajmniej jedną taką decyzję rocznie (wyjątkiem jest rok 2011, gdy nikomu pistolet z kabury nie wyskoczył). Wysokość nałożonych ostatnio kar również jest umiarkowana i kształtuje się na zbliżonym poziomie. Najwyższa sięgnęła 70 000 złotych.

Przeglądając wspomniane decyzje, w których Prezes UOKiK nałożył karę za niedopełnie obowiązku notyfikacji, można zauważyć również, że niektórzy nie uczą się na błędach, albo… mają wyjątkowo szybki puls. Przykładowo, spółka Polskie Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze” jest recydywistą w niezgłaszaniu w zasadzie bliźniaczych transakcji polegających na utworzeniu wspólnego przedsiębiorstwa zarządzającego portem lotniczym. O ile decyzje z 2001 dotyczące lotniska Szczecin Goleniów czy Lotniska w Bydgoszczy, czy dwóch decyzji dot. usług naziemnych w 2001 nie budzą zaskoczenia (wszak to prawie prehistoria), to decyzja z 2009 nakładająca karę za niezgłoszenie koncentracji dotyczącej lotniska Rzeszów Jesionka jest już raczej zaskoczeniem. Zaskoczenia z pewnością nie kryły strony, skoro sprawa zawędrowała aż do sądu apelacyjnego, który wyrokiem z 2011 roku oddalił apelacje. Rumieniec na twarzy musiał być zaiste spory, tym bardziej, że to w tej sprawie nałożono najwyższą karę. Na pocieszenie, chodziło o  JV.

Sądząc po statystykach, próby kasowania takich decyzji w sądzie są co do zasady  nieskuteczne, o czym świadczą podejmowane z rzadka próby. Paradoksalnie można doszukać się jednak  argumentów przeciwnych, które wskazują, że mimo wszystko warto się odwoływać nawet w takich, wydawałoby się – słabo rokujących – sprawach. Świadczy o tym przypadek AGD Market Sp. z o.o. siedzibą w Zabrzu. Spółka za niezgłoszenie koncentracji w decyzji z grudnia 2010 roku (DKK-127/2010) została upomniana karą w wysokości 65 000 złotych (spóźniony o dwa lata wniosek), a w sądzie uzyskała redukcję do kwoty 5 000 złotych.

Proste wnioski 

Jaki z tych wywodów wniosek? Taki sam, jak z wyroku Sądu UE w sprawie T-332/09 Electrabel i Compagnie nationale du Rhône, który w grudniu 2012 roku podtrzymał 20 milionową karę za niezgłoszenie transakcji do Komisji Europejskiej (aktualnie strony odwołały się do Trybunału, sprawa w toku) – nierozwiane wątpliwości czy zaniechania, podobnie jak działania, mają swoje konsekwencje. Kosztowne.

Piotr S. Borowiec
Dodane przez Piotr S. Borowiec Czerwiec 26, 2013 00:34
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found