Co porabia UOKiK?

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Czerwiec 19, 2013 01:36

Co porabia UOKiK?

W dniu dzisiejszym postanowiłem pisząc kolokwialnie „rzucić okiem” na stronę UOKiK i sprawdzić jakie porozumienia anty-konkurencyjne zostały wykryte przez polski organ antymonopolowy w pierwszym półroczu 2013 r.

O dziwo na stronie brak jest nawet jednej (sic!) decyzji z zakresu porozumień ograniczających konkurencję…

Nie wydaje mi się, żeby to był przypadek, bowiem kilka decyzji z zakresu nadużywania pozycji dominującej zostało wydanych w 2013 r.

Czyżby więc polski organ antymonopolowy nie wykrył żadnego porozumienia antykonkurencyjnego w ciągu ostatnich blisko 6 miesięcy?

A może coś przeoczyłem?

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Czerwiec 19, 2013 01:36
Napisz komentarz

komentarze 3

 1. Ania Piszcz Czerwiec 24, 09:43

  Trudno tu chyba o przeoczenie. Po pierwsze, dotychczasowa historia orzecznictwa Prezesa UOKiK pokazuje, że organ ten zawsze jest aktywniejszy – pod względem orzecznictwa w sprawach praktyk ograniczających konkurencję – w drugim półroczu. Jeśli w bazie decyzji Prezesa UOKiK poszukamy decyzji w sprawach porozumień ograniczających konkurencję z kolejnych 5 lat (2008-2012) według dat wydania przypadających pomiędzy 1 stycznia a 30 czerwca oraz 1 lipca a 31 grudnia, wyjdzie nam, że wydano ich odpowiednio: w 2012 r. – 2 i 19, w 2011 r. – 3 i 26, w 2010 r. – 10 i 19, w 2009 r. – 1 i 19, w 2008 r. – 11 i 14. Powyższa tendencja może wiązać się z tym, że większość przedsiębiorców ma rok obrotowy w postaci roku kalendarzowego, a wysokość kar pieniężnych nakładanych na podstawie art. 106 uokik ustalana jest w odniesieniu do przychodu z roku poprzedzającego rok wydania decyzji. Najwięcej decyzji, w których nakładane są kary pieniężne, zdaje się być wydawanych w grudniu każdego roku. Wiadomo, lepiej się sprężyć, niż później czekać kilka miesięcy na ustalenie przez przedsiębiorcę jego przychodu za dopiero co zamknięty rok obrotowy.
  Po drugie, w dodawaniu decyzji do bazy Prezesa UOKiK są czasowe „poślizgi”. Wiedząc o pewnej decyzji z grudnia 2012 r., czekałam cierpliwie na jej dodanie do bazy i doczekałam się… jeśli dobrze pamiętam, wczesną wiosną 2013 r. Ale lepiej późno niż później albo wcale. Fakt istnienia bazy decyzji Prezesa UOKiK chwalę i będę chwalić na każdym przysłowiowym odpuście.
  I wreszcie, po trzecie, pozwolę sobie postawić pytanie. A co jeśli:
  1) wszyscy „autodenuncjatorzy” złożyli już tzw. wnioski o leniency i więcej chętnych już nie ma (było takich wniosków 16 w 2012 r. w porównaniu do 2 wniosków w 2011 r.; trudno oczekiwać, że postępowania w tych sprawach miałyby się zakończyć już w pierwszym półroczu 2013 r.; badałam prawie wszystkie decyzje w sprawach praktyk ograniczających konkurencję z bazy Prezesa UOKiK wydane w roku 2011 i uzyskałam średni czas postępowania ok. 14 miesięcy; od 2 miesięcy do ponad ośmiu lat; zob. A. Piszcz, „Sankcje w polskim prawie antymonopolowym”, Temida 2, Białystok 2013, s. 294);
  2) a pozostali uczestnicy niedozwolonych porozumień „okopali” się na swoich rynkach tak, że ich wykrycie potrwa latami (vide casus kartelu cementowego, który trwał od co najmniej 1998 r.)?
  Wówczas rok 2013 ma być szansę pierwszym, w którym statystyka decyzji w sprawach niedozwolonych porozumień w podziale na półrocza wyglądać będzie jak częsty wynik meczu reprezentacji Polski w piłce nożnej, czyli 0 (słownie: zero) do… (ilu, to się okaże po drugim półroczu).

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Marcin Kulesza Czerwiec 24, 10:45

  Pozwolę sobie nieco sprostować powyższą obserwację. Otoż, o ile wierzyć aktualnościom na stronie UOKiK, Prezes prowadził lub prowadzi co najmniej kilka postepowan dot. porozumien (Sphinx, Ski Team, PM Sport, przetargi na oczyszczanie miasta w Białymstoku, Polcourt/Saltex (przetargi na budowę boisk)) oraz wydał co najmniej kilka decyzji (Kronopol, Akuna, Astwa/MPO Białystok, lubelskie szpitale, Orlen Oil, BDC/PGR (rowery), Missions (snowboardy)). Faktem jest jednak, że baza decyzji nie wykazuje żadnej decyzji dotyczącej porozumien ograniczających konkurencję za 2013 r.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Marcin Kulesza

  P.S. Przepraszam za brak niektorych znakow diakrytycznych. Z nieznanych mi przyczyn odmowiły pojawienia się.

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Szymon Syp Lipiec 4, 13:25

  Dziękuję za komentarze. UOKiK wybudził się z desuetude od czasu mojego wpisu. Pierwsze decyzja dot. porozumień antykonkurencyjnych (kontrowersyjna) została wydana. Statystyki poprawione:)

  Odpowiedz na ten komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found