Nowe propozycje wydawnicze

Piotr S. Borowiec
Dodane przez Piotr S. Borowiec Kwiecień 25, 2012 02:23

Nowe propozycje wydawnicze


Na rynku pojawiły się właśnie dwie nowe propozycje wydawnicze z zakresu prawa konkurencji. Warto przyjrzeć się bliżej tym publikacjom z kilku powodów. Po pierwsze, ze względu na poruszane tematy – prawo konkurencji na przecięciu z prawem własności intelektualnej oraz kartele i ich ekonomiczna analiza; oba tematy dotychczas nie doczekały się tak całościowego podejścia w polskim piśmiennictwie. Książki będą więc stanowiły dobry punkt referencyjny dla dalszych poszukiwań. Tym bardziej, i to powód drugi, że teoria jest w nich widziana przez pryzmat jej praktycznego zastosowania. Po trzecie wreszcie, pomimo skomplikowanych tematów, dobrze się je czyta. Rzecz niebagatelna dla „zawodowych czytaczy”.

Oba wydawnictwa będą więc nie tylko dobrze wyglądać na półce w bibliotece, ale – trzymając się poetyki meblarskiej – stwarzają również szansę, że ich lektura dobrze umebluje nasze podejście do wspomnianych tematów.

Pierwszą pozycją, ze wszech miar godną polecenia, jest praca dr Dawida Miąsika pt. „Stosunek prawa ochrony konkurencji do prawa własności intelektualnej” (Wolters Kluwer, 2012). W zasadzie już sam fakt, że na rynku polskim ukazała się publikacja, która całościowo zajmuje się wzajemnymi relacjami prawa ochrony konkurencji i prawa własności intelektualnej jest wystarczający do rekomendacji takiej pozycji w ciemno. Zwłaszcza, że jest to również pozycja wydana w serii rekomendowanej przez Instytut Prawa Własności Intelektualnej UJ. Powodów jest jednak więcej. Rozprawa, bo tak należy ją traktować, jest krytycznym i inspirującym omówieniem teorii relacji prawa ochrony konkurencji i prawa własności intelektualnej, tego jak i w których miejscach wartości obu tych dziedzin prawa wchodzą ze sobą w konflikt, oraz jakie wynikają z tego praktyczne implikacje w stosowaniu prawa ochrony konkurencji. Rozważania teoretyczne przedstawione są na przykładzie rozwiązań modeli prawnych przyjętych w USA, Unii Europejskiej i w Polsce i poparte solidną dawką orzecznictwa. Z oczywistych względów najciekawsze są rozważania dotyczące rozwiązań polskich i unijnych, których porównanie prowadzi do ciekawych pytań o ich kompatybilność. W odniesieniu do rozwiązań polskich, Autor broni tezy, że „art. 2 ustawy z 2007 r. został skonstruowany i sformułowany w sposób, który pozornie zapewnia uprawnionemu daleko idącą ochronę przed ingerencją zakazów prawa ochrony konkurencji, w rzeczywistości zaś stoi na przeszkodzie co najwyżej zakwestionowaniu przez organ antymonopolowy decyzji o samodzielnej eksploatacji prawa wyłącznego przez uprawnionego.” Inspirujące.

 

 

Drugą z nowych monografii jest książka autorstwa Zbigniewa Jurczyka pt. Kartele w polityce konkurencji Unii Europejskiej” (Wydawnictwo CH Beck, 2012), wydana w serii Monografie Ekonomiczne. Dla prawników zajmujących się prawem konkurencji niewątpliwą zaletą książki będzie fakt, że analiza orzecznictwa Komisji Europejskiej i sądów Unii Europejskiej z zakresu porozumień kartelowych poprzedzona jest omówieniem kluczowych zagadnień ekonomicznych, w tym m.in. głównych nurtów ekonomicznych w analizie karteli, modeli współpracy rynkowej, czy też karteli w warunkach oligopolu. Omówione są również geneza polityki kartelowej (w ujęciu transatlantyckim) oraz jej cele. Zawarta w książce charakterystyka porozumień kartelowych będzie z kolei idealnym źródłem dla szukających statystyk i twardych danych. Nie ma przesady w twierdzeniu profesora Adama Nogi, recenzenta książki, że takie ujęcie tematu czyni ją na polskim rynku „pracą pionierską”. Dobra lektura dla wszystkich, którzy szukają wiedzy o kartelach w pigułce, która pozwala jednak zrozumieć mechanizm ekonomiczny ich działania. Na faktach :).

Piotr S. Borowiec
Dodane przez Piotr S. Borowiec Kwiecień 25, 2012 02:23
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found