Komisja Europejska opublikowałą swoją wewnętrzną procedurę w sprawach antymonopolowych

admin
Dodane przez admin Marzec 31, 2012 10:47

Komisja Europejska opublikowałą swoją wewnętrzną procedurę w sprawach antymonopolowych

Dyrekcja Generalna Konkurencja (DG COMP) Komisji Europejskiej opublikowała na swojej stronie internetowej niezwykle interesujący dokument (do pobrania w PDF), którym jest „Antitrust Manual of Procedures”, który sama Komisja określa jako „wewnętrzne dokumenty DG Konkurencja na temat procedur stosowania artykułów 101 i 102 TFUE”. Manual ma 277 stron i dotyczy kwestii proceduralnych, raczej nie rozstrzygając kwestii prawa materialnego. Niewątpliei jest to obowiązkowa lektura dla praktyków. Pytanie, czy publikacja Manualu w jakikolwiek sposób sama wpłynie na praktykę stosowania art. 101 i 102 TFUE?

Komisja opatrzyła Manual zwyczajowym disclaimerem, w którym czytamy m.in.:

The main chapters of the Antitrust Manual of Procedures are being made public in order to provide greater transparency about the Commission’s procedures in applying the competition rules.
The fact that the modules are in the public domain does not change their character as purely internal guidance to staff. The published modules therefore do not create or alter any rights or obligations arising under the competition rules of the Treaty.

Czy rzeczywiście tak będzie w praktyce? Z pewnością publikacja tego dokumentu przez DG Comp jest krokiem godnym pochwały i wręcz modelowym dla innych organów antymonopolowych. Komisja jednak musi zdawać sobie sprawę, że wysoce prawdopodobne jest, że od dzisiaj pełnomocnicy przygotowujący odwołania od decyzji Komisji w sprawach antymonopolowych będą czynić użytek z Manuala. Nie jest wykluczone, że sam Trybunał Sprawiedliwości przyzna Manualowi rolę większą niż tę, którą dla niego widzi Komisja w disclaimerze.

HT: D. Daniel Sokol

admin
Dodane przez admin Marzec 31, 2012 10:47
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found