UOKiK o działaniach w 2011 r. oraz planach działań w 2012 r.

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Styczeń 23, 2012 16:39

UOKiK o działaniach w 2011 r. oraz planach działań w 2012 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował na swojej stronie o działaniach podejmowanych w zakresie kontroli koncentracji w 2011 r. Zgodnie z przedstawionymi statystykami w ubiegłym roku Prezes UOKiK wydał 172 decyzje, w tym dwa zakazy koncentracji oraz trzy zgody warunkowe.
O zakazie koncentracji Empik/Merlin pisaliśmy tu, zaś o zakazie koncentracji PGE/Energa tutaj.
Warto podkreślić, że w porównaniu do 2010 r. – w ubiegłym roku wydano więcej decyzji dotyczących kontroli koncentracji (o 23 decyzje więcej).
Dodatkowo Urząd podał średni czas prowadzonych postępowań w sprawach koncentracji – wyniósł on 56 dni. Aż 90% zgłoszeń zawierało błędy oraz uchybienia, co miało wpływ na wydłużenie postępowań.
W dniu dzisiejszym Bloomberg Businessweek opublikował rozmowę z Prezes UOKiK – Małgorzatą Krasnodębską – Tomkiel. W niej znaleźć możemy kilka dalszych informacji z działalności UOKiK w 2011 r. – nałożono w nim 431 kar na przedsiębiorców sięgających 397,3 mln zł (więcej niż w 2010 r.).
Są również informacje o planowanych działaniach dotyczących nowelizacji przepisów antymonopolowych przez UOKiK w 2012 r., a wśród nich wymieniono:
1) wprowadzenie dwuetapowej procedury postępowania w zakresie kontroli koncentracji;
2) wprowadzenie instytucji dobrowolnego poddania się karze w zakresie praktyk naruszających konkurencję przez przedsiębiorców.

Szymon Syp
Dodane przez Szymon Syp Styczeń 23, 2012 16:39
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found