Raport OFT o przestrzeganiu prawa konkurencji – mała świadomość dużych przedsiębiorców

Katarzyna Manteuffel
Dodane przez Katarzyna Manteuffel Styczeń 24, 2012 12:30

Raport OFT o przestrzeganiu prawa konkurencji – mała świadomość dużych przedsiębiorców

OFT (brytyjski urząd ds. konkurencji) opublikował niedawno zaktualizowaną wersję badania z 2007, w którym oceniano przestrzeganie prawa konkurencji i stopień “odstraszania” wynikający z brytyjskiego reżimu prawa konkurencji.

Raport wskazuje, że wiedza na temat prawa i świadomość prawa konkurencji w Wielkiej Brytanii, a także specyficznych działań organu antymonopolowego jest ciągle ograniczona.

Badanie wskazuje między innymi, że ok. 85% dużych przedsiębiorców wskazuje, że brak wiedzy o prawie konkurencji może zwiększyć ryzyko nie przestrzegania prawa, a jednoczenie jedynie 57% dużych przedsiębiorców stwierdziło, że ma wysoki poziom wiedzy na temat prawa konkurencji (jedynie 48% wszystkich przedsiębiorców uznało znaczną wiedzę na ten temat).

Ponadto aż 37% dużych przedsiębiorców nie stosowało żadnych środków zapewniających przestrzeganie prawa konkurencji, a aż 39% nie miało świadomości co kwalifikuje określone działanie jako kartel.

Zaktualizowane badanie wskazało, że kary pieniężne dla przedsiębiorców, utrata reputacji oraz sankcję karne są oceniane jako szczególnie istotne zagrożenie (w 2007 r. przedsiębiorcy najbardziej obawiali się sankcji indywidualnych lub dyskwalifikacji w funkcji menedżera).

Raport prezentuje także ciekawe statystyki dotyczące utraty reputacji i wpływu na wartość rynkową przedsiębiorstwa w związku z działaniami organów antymonopolowych w Europie (w odniesieniu do wahań wartości akcji na giełdzie).

Ciekawe jakie by były wyniki takiego badania w Polsce…?

Zachęcamy się do zapoznania z raportem: http://www.oft.gov.uk/shared_oft/reports/Evaluating-OFTs-work/oft1391.pdf

Katarzyna Manteuffel
Dodane przez Katarzyna Manteuffel Styczeń 24, 2012 12:30
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found