Prawie 4 mln euro kary dla Suzuki i Hondy za wymianę informacji sensytywnych

Tekst gościnny
Dodane przez Tekst gościnny Styczeń 21, 2012 11:26

Prawie 4 mln euro kary dla Suzuki i Hondy za wymianę informacji sensytywnych

W dniu 20 stycznia 2012 r. hiszpański organ antymonopolowy (CNC) nałożył kary na producentów motocykli za niedozwoloną wymianę informacji.

Podczas kontroli w hiszpańskich siedzibach Suzuki i Hondy przeprowadzonych w związku z toczącymi się wobec tych przedsiębiorców postępowaniami antymonopolowymi, CNC wykryła korespondencję elektroniczną wymienianą pomiędzy Suzuki a Hondą.

Z uwagi na to, że pozyskany materiał dowodowy uprawdopodobniał fakt kolejnego naruszenia przez skontrolowanych przedsiębiorców ustawy antymonopolowej, CNC zdecydowała się w dniu 21 lipca 2010 r. wszcząć wobec tych podmiotów nowe postępowanie antymonopolowe.

Jak ustaliła CNC, wyżej wskazani producenci informowali się wzajemnie o rekomendowanych cenach hurtowych oraz detalicznych wszystkich wytwarzanych przez siebie modeli motocykli o pojemności silnika od 125 cc do 1800 cc. Wymiana tych informacji miała bezpośredni wpływ na wysokość cen i marż, które miały obowiązywać od stycznia 2009 r. przez okres najprawdopodobniej całego roku 2009.

Zdaniem CNC, w tej sprawie szczególne znaczenie miała, z punktu widzenia naruszenia prawa konkurencji, wymiana informacji dotycząca wysokości cen hurtowych konkurenta. Wiedza ta pozwalała obliczyć wysokość marży dystrybutora, a tym samym maksymalną wysokość rabatu, który mógł on udzielić, wprowadzając motocykle na rynek. Minimalizowało to jednocześnie niepewność, co do tego, na jakim poziomie zostaną ukształtowane przez konkurenta rekomendowane ceny detaliczne. Warto dodać, że na początku 2009 r. niepewność ta była potęgowana zmianami wysokości opłat za rejestrację pojazdów mechanicznych w Hiszpanii w związku ze znaczącym spadkiem popytu na motocykle.

Źródło: CNC. Za tłumaczenie serdecznie dziękujemy Natalii Dryjańskiej.

Tekst gościnny
Dodane przez Tekst gościnny Styczeń 21, 2012 11:26
Napisz komentarz

1 Komentarz

  1. Katarzyna Mrzygłód Styczeń 24, 12:04

    Jako ciekawostkę można dodać, że chodziło o wymianę dwóch maili (jeden z Honda do Suzuki, drugi z Suzuki do Honda), w których przedsiębiorcy poinformowali się o cenach hurtowych motocykli i rekomendowanych cenach dla konsumentów. Co więcej, ceny te były już znane na rynku, gdyż były już zakomunikowane dilerom a rekomendowane ceny dla konsumentów były opublikowane w różnych czasopismach branżowych. Honda i Suzuki nie zmieniły swoich ceny ani nie podjęły jakichkolwiek innych działań strategicznych powiązanych z wymianą informacji.

    Odpowiedz na ten komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found