Komisja Europejska zakwestionowała podwyżkę stawek za zakończanie połączeń (MTR) planowaną przez UKE

Tekst gościnny
Dodane przez Tekst gościnny Listopad 28, 2011 19:26

Komisja Europejska zakwestionowała podwyżkę stawek za zakończanie połączeń (MTR) planowaną przez UKE

Dzisiejszy tekst gościnny przygotowała mec. Pola Karolczyk.

Jak wynika z komunikatu Komisji Europejskiej z dnia 21 listopada 2011 w liście skierowanym do UKE Komisja Europejska wyraziła wątpliwości co do zamiarów podniesienia stawki MTR dla jednego z polskich operatorów mobilnych – Aero2. Komisja wskazała, że planowane podniesienie stawki MTR nie zostało poparte odpowiednią analizą rynkową.

Próby regulacji MTR podejmowane w ostatnim okresie przez UKE są bacznie monitorowane przez Komisję Europejską. Stawki MTR to opłaty, które ponosi operator sieci komórkowej za zakończanie połączeń, które wykonują jego abonenci do sieci konkurentów. Poziom stawek MTR jest bardzo istotny, gdyż ma bezpośrednie przełożenie na ostateczne ceny połączeń oferowane konsumentom. Jeśli stawki MTR są wysokie, wysokie będą również opłaty dla konsumentów wykonujących połączenia pomiędzy dwoma różnymi sieciami.

Zamiarem UKE było stworzenie preferencyjnych warunków dla Aero2. Cel ten miał być osiągnięty poprzez wprowadzenie niesymetrycznej stawki MTR, która byłaby dwukrotnie niższa dla tego operatora mobilnego niż dla jego konkurentów. Takie rozwiązanie stwarzałoby oczywistą przewagę konkurencyjną dla Aero2, zmuszając konkurentów do płacenia więcej za zakończanie połączeń w sieci Aero2, podczas gdy opłaty Areo2 za zakończanie połączeń w sieciach konkurentów byłyby dwukrotnie niższe. Operatorzy sieci komórkowych, którzy mają sztucznie (regulacyjnie) zawyżone stawki MTR mają zdolność oferowania konsumentom niższych cen za połączenia do innych sieci oraz zyskują środki finansowe na rozbudowę sieci. Dodatkowe wpływy finansowe generowane są oczywiście kosztem pozostałych konkurentów. Regulacje ustalające niesymetryczne stawki MTR pomiędzy konkurentami można porównać do dotacji – z tą różnicą jednak, iż są one płacone z kieszeni prywatnych przedsiębiorców.

Intencją UKE było wsparcie Aero2, który jest aktualnie postrzegany przez regulatora jako tzw. „maverick” czyli gracz rynkowy zdolny do zainicjowania nowych, korzystnych dla konsumentów trendów rynkowych (niższe ceny, innowacje). Można podejrzewać, iż Aero2 zaskarbiło sobie przychylność UKE wprowadzoną w ostatnim okresie ofertą darmowego dostępu do Internetu mobilnego. Na ten moment Komisja Europejska jednakże nie podzieliła punktu widzenia UKE, że niesymetryczne stawki MTR preferencyjne dla Aero2 będą miały korzystny wpływ na konkurencję na polskim rynku telefonii mobilnej.

Pozycja Komisji została jasno wyartykułowana przez Neelie Kroes – Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej odpowiadającą za sprawy agendy cyfrowej: „Krajowe organy regulacyjne muszą wspierać efektywność, zrównoważoną konkurencję i maksymalne korzyści dla użytkowników końcowych. Ważne jest, aby UKE przestrzegał tych zasad w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania rynku dla dobra polskich i europejskich konsumentów.”

Uprawnienia Komisji Europejskiej do interweniowania w tej sprawie mają swoje źródło w artykule 7a dyrektywy telekomunikacyjnej, wprowadzonym w życie w maju 2011. Regulacja ta przewiduje procedurę konsultacji pomiędzy krajowymi regulatorami telekomunikacyjnymi a Komisją Europejską co do środków mających na celu rozwiązanie problemów rynkowych. Warto zauważyć, że jest to już druga w ostatnim czasie interwencja Komisji dotycząca regulacji MTR w Polsce. Na początku listopada Komisja interweniowała w sprawie niewiążących stawek MTR opublikowanych na stronie internetowej UKE. Zdaniem Komisji, stawki MTR powinny mieć charakter wiążący, aby zapewnić przewidywalność i pewność prawną operatorom sieci komórkowych.

Więcej informacji na ten temat jest dostępnych w komunikatach prasowych Komisji Europejskiej:

Mec. Pola Karolczyk jest prawnikiem w zespole prawa konkurencji w kancelarii Wierzbowski Eversheds oraz założycielem i pomysłodawcą „Berkeley Global Antitrust” – bloga dla studentów i absolwentów University of California Berkeley Law School zainteresowanych tematyką ochrony konkurencji (http://berkeleyantitrust.blogspot.com/).

Tekst gościnny
Dodane przez Tekst gościnny Listopad 28, 2011 19:26
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found