Proceduralne zmiany w postępowaniach Komisji Europejskiej

admin
Dodane przez admin Czerwiec 16, 2011 10:01 Uaktualniony

Proceduralne zmiany w postępowaniach Komisji Europejskiej

Joaquín Almunia, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i zarazem komisarz odpowiedzialny za konkurencję na rynku wewnętrznym, ogłosił 30 maja 2011 r. w Budapeszcie ważne zmiany proceduralne w postępowaniach antymonopolowych prowadzonych przez Komisję Europejską. Uwagę zwraca kilka konkretów:

  1. earlier and wider access to key documents, such as economic studies, before formal objections are raised
  2. inclusion of a section on fines in the Statement of Objections
  3. the state of play meetings (…) will be extended from antitrust proceedings to cartel cases
  4. to allow the Hearing Officers to solve legal-privilege issues

Oczywiście, do rozstrzygnięcia w praktyce pozostaje kwestia zakresu pojęcia „key documents”, do których strony będą miały ułatwiony dostęp. Pojawia się również krytyka nowej kompetencji Hearing Officers do decydowania w kwestii LPP – podnosi się przede wszystkim, że Hearing Officers nie są niezależni od komisarza ds. konkurencji w przeciwieństwie do sądów. Z punktu widzenia przedsiębiorcy pokazywanie dokumentów potencjalnie objętych LPP Hearing Officers może być problemem.

admin
Dodane przez admin Czerwiec 16, 2011 10:01 Uaktualniony
Napisz komentarz

1 Komentarz

  1. Łukasz W. Czerwiec 17, 20:34

    Zastanawiające jest co takiego leży w sferze motywacyjnej komisarza Almunii, że z każdym miesiącem urzędowania zaznacza odmienność swojego podejścia do pracy w DG COMP względem swojej poprzedniczki. A odmienność podejścia moim zdaniem zasługuje na całkiem przyzwoitą ocenę – okazuje się, że polityka surowego karania nie jest jedyną słuszną drogą, a podejście konfrontacyjne może ustąpić pola swego rodzaju „kooperacji” z przedsiębiorcami. Generalnie trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w ostatnich miesiącach zelżała „presja” unijnych organów ochr. konkurencji na przedsiębiorstwa (vide np. wyroki dot. obniżenia kar nakładanych przez KE, zastosowanie ugody w sprawie kartelowej itd.). Wypada jeszcze poczekać na pierwszą sprawę antymonopolową (z art. 101 lub 102 TFUE) w pełni prowadzoną pod nowymi władzami DG COMP.

    Odpowiedz na ten komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found