Komisja nałożyła 127,5 mln euro kary na TP za nadużycie dominacji

admin
Dodane przez admin Czerwiec 22, 2011 14:18

Komisja nałożyła 127,5 mln euro kary na TP za nadużycie dominacji

Wiadomością dnia jest ogłoszona dzisiaj decyzja Komisji Europejskiej stwierdzająca naruszenie wspólnotowego prawa konkurencji przez Telekomunikację Polską i nakładająca karę w wysokości 127,5 mln euro. Spółka opublikowała informację prasową, w której wyraża zdziwienie faktem nałożenia kary:

TP otrzymała od Komisji Europejskiej decyzję o nałożeniu na spółkę kary w wysokości 127,5 mln euro. Decyzja KE jest zaskakująca, gdyż sprawa dotyczy nieprawidłowości dobrowolnie usuniętych przez TP niezwłocznie po ich wykryciu, czyli najdalej w roku 2009.

Komisja uznała, że przed październikiem 2009 TP nadużywała swojej pozycji dominującej poprzez odmowę dostępu do swoich usług hurtowych dostępu do Internetu (BSA i LLU), co miało skutkować ograniczaniem rozwoju konkurencji. W opinii TP, Komisja Europejska nie wzięła w wystarczającym stopniu pod uwagę faktu niezwłocznego i co ważniejsze dobrowolnego usunięcia wszelkich przeszkód we współpracy pomiędzy TP a Operatorami Alternatywnymi. Należy jeszcze raz podkreślić, że zastrzeżenia dotyczące współpracy z operatorami w żaden sposób nie odnoszą się do sytuacji bieżącej.

Nałożenie na TP tak dużej kary pomija także założenia podpisanego przez TP i UKE porozumienia z 22 października 2009 roku. W ocenie TP należy uwzględnić zmiany, jakie zaszły na polskim rynku telekomunikacyjnym dzięki wdrażaniu rozwiązań przewidzianych w Porozumieniu. Jest dla nas zaskakujące, że KE w swojej decyzji nie wzięła również tego faktu pod uwage w odpowiednim zakresie.

TP podkreśliła również w czasie spotkania Prezesa Macieja Wituckiego z Komisarzem ds. konkurencji Joaquin Almunią, iż uważa, że zamiast płacić karę za dawno już zarzucone praktyki powinna móc zainwestować dodatkowe pieniądze w rozbudowę infrastruktury, co z pewnością byłoby z pożytkiem dla Polski jak też dla całej Unii Europejskiej .

admin
Dodane przez admin Czerwiec 22, 2011 14:18
Napisz komentarz

1 Komentarz

  1. Łukasz Schab Czerwiec 23, 13:55

    Z jednej strony cieszy że TP została ukarana, jednak faktycznie zasadne pozostaje pytanie czy nie jest to zbyt duża kara. Na pewno jest to do udźwignięcia dla firmy, jednak jestem ciekawy w jaki sposób została określona ta kwota 127,5 mln euro.

    Odpowiedz na ten komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found