Sprawę przejęcia Energi przez PGE osądzi „odważny” sędzia – cire.pl

Arkadiusz Falecki
Dodane przez Arkadiusz Falecki Maj 23, 2011 13:43

Sprawę przejęcia Energi przez PGE osądzi „odważny” sędzia – cire.pl

Informacja z Cire.pl

„Odwołanie PGE od styczniowej decyzji prezes UOKiK zakazującej przejęcia gdańskiej Energi, rozpozna sędzia uważany w środowisku za odważnego i potrafiącego sprzeciwiać się regulatorowi – ustaliło CIRE. Zapadła już pierwsza decyzja w sprawie – nie będzie przyśpieszenia terminów.
Wyrok w sprawie możliwości przejęcia przez Polską Grupę Energetyczną gdańskiej Energi wyda Bogdan Gierzyński, sędzia sądu okręgowego z wieloletnim stażem. Uchodzi on w środowisku prawników związanych z Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przed którym rozpoznana zostanie sprawa, za, potrafiącego postawić na swoim, sędziego z własnym zdaniem.

– Jest to odważny sędzia, który ma swoje zdanie i nie boi się go realizować. Sędzia Gierzyński jest najmniej zgodnym z regulatorem sędzią – mówi nam prawnik reprezentujący dużych klientów przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – W SOKiK-u często spotykam się z tendencją, że sędziowie orzekają zgodnie w wolą regulatora, bez względu na to czy chodzi o UOKiK, UKE czy URE. Natomiast sędzia Gierzyński nie wyznaje tej zasady i ocenia zgodnie ze swoimi przekonaniami – dodaje nasz rozmówca.

Tezę o bezkompromisowości sędziego potwierdzają jego wyroki. Przed miesiącem wydał on wyrok uchylający najwyższą w historii karę nałożoną przez regulatora na Telekomunikację Polską. Wbrew uchwale Sądu Najwyższego, uchylił decyzję prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej o nałożeniu na TP kary prawie 339 mln zł za niedochowanie obowiązków informacyjnych.
W branży energetycznej głośnym echem odbił się zaś wyrok SOKiK pod przewodnictwem sędziego Gierzyńskiego z 2007 roku. Uchylił on wówczas decyzję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, nakładającą na Stoen karę 7 mln zł za nieutrzymanie warszawskiej sieci w należytym stanie. Podczas uzasadniania wyroku Gierzyński powiedział między innymi, że: — Karę nałożono na ewidentne zamówienie polityczne.

– Zdaniem prawników z naszego zespołu prawa procesowego, wybór sędziego Gierzyńskiego sprawia, że szanse PGE rosną – mówi nasz rozmówca.

Jak się dowiedzieliśmy, odwołanie od decyzji UOKiK o zakazie przejęcia Energi nie zostanie rozpatrzone w przyśpieszonym tempie. W marcu wiceprezes sądu okręgowego w Warszawie, odpowiedzialny za Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, odmówił pełnomocnikowi PGE wyznaczenia terminu rozprawy poza kolejnością. Oznacza to, że pierwszej rozprawy spodziewać możemy się najwcześniej jesienią i nie ma właściwie szans na rozstrzygnięcie w tym roku.”
Bartłomiej Derski, CIRE.PL

Arkadiusz Falecki
Dodane przez Arkadiusz Falecki Maj 23, 2011 13:43
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found