Prezes UOKiK zakazuje koncentracji Empik i Merlin

Arkadiusz Falecki
Dodane przez Arkadiusz Falecki Luty 4, 2011 13:37

Prezes UOKiK zakazuje koncentracji Empik i Merlin

Prezes UOKiK, po przeprowadzeniu największego w historii Urzędu badania rynku uznała, że przejęcie spółki Merlin przez NFI Empik doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

Postępowanie zostało wszczęte w lipcu 2010 r., w trakcie jego trwania UOKiK skierował pytania do ponad 1100 potencjalnych konkurentów i kontrahentów uczestników transakcji, w tym – wydawnictw, dystrybutorów, sklepów internetowych sprzedających książki i płyty z muzyką oraz wytwórni muzycznych.

Wydając decyzję Prezes UOKiK wzięła pod uwagę, że na obecnym etapie rozwoju gospodarczego i społecznego, rynek sprzedaży książek oraz płyt z muzyką w sklepach tradycyjnych i w Internecie są rynkami odrębnymi.

Sklepy internetowe proponują bowiem większy asortyment produktów, oferują niższe ceny, mniejsze są koszty prowadzenia takiej działalności, a jednorazowe zakupy są dokonywane na wyższe kwoty. Ponadto niektórzy przedsiębiorcy specjalizują się tylko w jednym rodzaju sprzedaży, np. wyłącznie drogą elektroniczną. Pod uwagę wzięto również fakt, że nadal nie istnieje w Polsce pełna dostępność do Internetu, co stanowi dużą barierę dla wielu konsumentów.

Rynek sprzedaży książek pod względem popytu i podaży, dzieli się na dwie podstawowe grupy publikacji: książki niespecjalistyczne, obejmujące np. beletrystykę i literaturę faktu oraz książki specjalistyczne i podręczniki szkolne, z wąsko i precyzyjnie zdefiniowaną grupą odbiorców.

Prezes UOKiK uznała, że przejęcie spółki Merlin przez NFI Empik doprowadzi do ograniczenia konkurencji na krajowych rynkach detalicznej sprzedaży internetowej książek niespecjalistycznych oraz płyt z muzyką. Ponadto negatywnie wpłynie na krajowy rynek zakupu książek niespecjalistycznych.

Decyzja i pełna treść informacji prasowej UOKiK jest dostępna tu.

Arkadiusz Falecki
Dodane przez Arkadiusz Falecki Luty 4, 2011 13:37
Napisz komentarz

komentarzy 5

 1. Grzegorz Luty 4, 13:59

  Trafna decyzja. Fuzja napewna zatrzaslaby rynkiem. Choc, by dojsc do takiego wniosku nie trzeba prowadzic, az tak szeroko zakrojonych badan jak te, ktore przeprowadzil UOKIK.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Szymon Syp Luty 6, 22:16

  Wcale nie jestem przekonany czy to dobra decyzja. Spójrzmy na tendencje przejawiające się w USA, sprzedawcy książek w tradycyjnych księgarniach typu Borders notują spore straty i zamykają księgarnie. Sprzedaż książek następuje online. Wzrasta sprzedaż e-booków. Dynamika zmian jest bardzo znaczna, w Polsce również. Badania przeprowadzone przez UOKiK w 2009 już w 2012 mogą być nieaktualne. Poza tym ceny zakupu przez internet są niższe niż w w tradycyjnych księgarniach, to lepiej dla konsumentów, czyż nie?
  Na miejscu NFI Empik odwoływałbym się od decyzji…

  Odpowiedz na ten komentarz
 3. Grzegorz Luty 7, 10:57

  Moim zdaniem rynek USA cechuje sie inna specyfika rynku. To prawda, iz nastepuje wzrost sprzedazy publikacji elektronicznych, jednakze nadal glowny udzial w sprzedazy maja wydania tradycyjne. (sprzedaz internetowa do doskonala platforma do sprzedazy wiazanej – patrz Amazon Kindle)

  W Wielkiej Brytanii na przyklad tradycyjne ksiegarnie maja okolo 52% rynku (chains i independent book stores razem wziete). Dla porownania ksiegarnie internetowe circa 17.2 %.

  Rynek e-publikacji napewno bedzie sie dalej rozwijal i bedzie to rozwoj nieuchronny. Smiem natomiast watpic, ze w duzym stopniu i ograniczy sprzedaz tradycyjnych ksiazek. Na pewno wplynie na ‚lekka literature’. Publikacje fachowe i niszowe powinny pozostac nietkniete.

  Polityka cenowa, przynajmniej w moim mniemaniu, rowniez nie jest czynnikiem decydujacym. W przeciwnym razie, w PL sklepach 100% art byloby pochodzenia Chinskiego, a UE nie protestowalaby przeciwko importowi tanich towarow.

  Ja bym sie nie odwolywal od decyzji, tylko poczekal troche w pokorze…

  Odpowiedz na ten komentarz
 4. Grzegorz Luty 7, 11:37

  sorry za bledy i troche nieskladna odp ale pisze z pociagu:)

  Odpowiedz na ten komentarz
 5. Maciek Syska Luty 8, 09:26

  Cóż, tendencja do wypierania książek papierowych przez e-booki nie jest chyba jednak tak oczywista ;):

  http://wyborcza.pl/1,75248,9069573,Ksiazki_na_papierze_nie_zamierzaja_umierac.html

  Z resztą, czemu mielibyśmy taką tendencję wspierać? ;)

  Odpowiedz na ten komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found