54 mln zł kary za zmowę na rynku farb i lakierów

admin
Dodane przez admin Styczeń 11, 2011 12:26

54 mln zł kary za zmowę na rynku farb i lakierów

UOKiK poinformował dziś w komunikacie prasowym o decyzji z 31 grudnia 2010 r. nakładającej prawie 54 mln zł kary na uczestników porozumieniu na rynku farb i lakierów. Postępowanie zakończone tą decyzją jest efektem pomyślnego leniency złożonego przez Castoramę.

Nałożone kary:

 • Akzo Nobel Decorative Paints Sp. z o.o. – 10 336 188 zł
 • Praktiker Polska Sp. z o.o. – 13 031 097 zł
 • Obi Centrala Systemowa Sp. z o.o. – 2 170 582 zł
 • Leroy Merlin Sp. z o.o. – 28 428 898 zł

Interesujące jest, że Prezes Urzędu podkreślając rolę Akzo Nobel jako „strażnika porozumienia” i jego inicjatora zdecydował się na wymierzenie Akzo Nobel kary w wysokości niższej niż Leroy Merlin (nie biorąc pod uwagę 50% redukcji ze względu na leniency Akzo Nobel).

Link do decyzji DOK-12/2010.

admin
Dodane przez admin Styczeń 11, 2011 12:26
Napisz komentarz

1 Komentarz

 1. Tomasz Mielniczuk Styczeń 11, 18:58

  co do uwagi końcowej:

  z wyroku SOKiKu z z dnia 29 maja 2008 r. (XVII Ama 53/07):

  (nota bene – sprawa z tego samego rynku!)

  „Kwestią, którą Sąd rozważył była zatem kwestia całościowego wymiaru kary, sprecyzowanego w określonej kwocie już w oderwaniu od procentowego określenia przychodów poszczególnych podmiotów uczestniczących w porozumieniu, bowiem zdaniem Sądu czynnik ten nie może być decydujący, a równie ważny jest kwotowy wymiar kary jako jej ostateczne określenie. W ocenie Sądu jest nie do zaakceptowania taki kwotowy poziom nałożonych kar, kiedy strona biernie uczestnicząca w porozumieniu globalnie ma nałożoną wyższą karę niż podmiot działający jako organizator. Udział w porozumieniu sieci DYI został uznany za bierny i tak też został ukarany. Najwyższą karę dostał PCW i wyraźnie zostało wskazane, że ta kara wynika z czynnego zachowania. Podmioty, które nie były organizatorem tego porozumienia, zostały potraktowane zdecydowanie łagodniej. Biorąc te okoliczności pod uwagę Sąd doszedł do przekonania, że nie może ostać się decyzja nakładająca kwotowo na stronę uczestniczącą w porozumieniu (Leroy Merlin Polska Sp. z o.o. w Warszawie) karę wyższą niż na organizatora porozumienia PCW. Dlatego Sąd uwzględnił zarzuty i wniosek odwołania w tym zakresie i zmienił nałożoną na ten podmiot karę dostosowując ją do poziomu kar nałożonych na inne podmioty, jak Praktiker czy Nomi.”

  Sąd obniżył karę dla L-M z 32 mln na 17 mln.

  Sąd Apelacyjny (VI ACa 86/2009) uchylił jednak ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

  ciekawe…

  Odpowiedz na ten komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found