Pierwszy uwięziony w związku z naruszeniem prawa konkurencji w Irlandii

admin
Dodane przez admin Styczeń 20, 2010 14:48

Pierwszy uwięziony w związku z naruszeniem prawa konkurencji w Irlandii

W listopadzie 2009, po raz pierwszy w Irlandii, sąd orzekł karę pozbawienia wolności bez zawieszenia w związku z udziałem przedsiębiorcy w kartelu. Czynem, za który orzeczona została ta sankcja było niezapłacenie grzywny wymierzonej za udział w porozumieniu cenowym.

Skazaną osobą jest były skarbnik i prezes Citroën Dealers Association (CDA), James Bursey. Irlandzki organ antymonopolowy uznał, że przez ponad 10 lat członkowie CDA uczestniczyli w porozumieniu cenowym odnośnie samochodów marki Citroën w Irlandii. W kwietniu 2009 r. Bursey został uznany za winnego naruszenia przepisów antymonopolowych i skazany na 15 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat oraz na grzywnę w wysokości 80 000 EUR. Inni członkowie kartelu otrzymali podobne kary, jednak żaden z nich nie uchylał się od zapłacenia grzywny. Za niezapłacenie grzywny Bursey został skazany na 28 dni pozbawienia wolności.

Udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję (kartele) stał się przestępstwem w Irlandii w 1996 i jest zagrożony karą pozbawienia wolności do 5 lat i karą grzywny do 4 milionów EUR.

Podobne zagrożenie karą przewiduje prawo brytyjskie od 2002 r., zgodnie z którym osoba biorąca udział w kartelu może zostać skazana karę pozbawienia wolności do lat 5 i karę grzywny (bez ograniczenia wysokości). Pierwsze kary pozbawienia wolności nałożone zostały w 2008 r. (od dwóch i pół roku do trzech lat).

Źródło: http://www.jonesday.com/pubs/pubs_detail.aspx?pubID=S6840

admin
Dodane przez admin Styczeń 20, 2010 14:48
Napisz komentarz

Brak komentarzy

Co o tym myślisz?

Bądź pierwszą osobą która doda komentarz do artykułu.

Napisz komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found