Prof. D. Armentano: „Polityka antymonopolowa. Ochrona konkurencji?”

admin
Dodane przez admin Marzec 7, 2009 15:41

Prof. D. Armentano: „Polityka antymonopolowa. Ochrona konkurencji?”

Na stronie internetowej Barczentewicz.com dostępne jest do pobrania polskie tłumaczenie książki prof. Dominicka T. Armentano Polityka antymonopolowa. Ochrona konkurencji?.

Profesor Dominick T. Armentano poddał analizie zarówno teoretyczne, jak i empiryczne argumenty używane w obronie polityki antymonopolowej. W przeciwieństwie do wielu innych jej krytyków, jego stanowisko jest bardzo konsekwentne, jak sam pisze: wszystkie takie regulacje powinny zostać natychmiast zniesione. Aparat antytrustowy nie może zostać zreformowany, musi zostać zlikwidowany.

Pierwszym przypadkiem analizowanym przez profesora Armentano jest antytrustowa batalia korporacji Microsoft. Następnie rozważa on inne słynne współczesne case’y, takie jak Toys ‚R’ Us, Staples, Intel, a także wiele historycznych (Standard Oil, Aluminium Company of America – Alcoa).

Dominick T. Armentano jest emerytowanym profesorem ekonomii Uniwersytetu Hartford (University of Hartford) w Connecticut i adiunktem Instytutu Ludwiga von Misesa (Ludwig von Mises Institute) w Auburn (Alabama). Wykładał on także na Uniwersytecie w Connecticut (University of Connecticut), gdzie otrzymał tytuł doktora ekonomii w roku 1966. Wiosną roku 1984 przebywał jako profesor wizytujący (Shelby Cullom Davis Visiting Profesor) w Trinity College w Connecticut. Profesor Armentano jest autorem prac: The Myths of Antitrust: Economic Theory and Legal Cases (Arlington House, 1972) oraz Antitrust and Monopoly: Anatomy of a Policy Failure (Independent Institute, 1990). Jego artykuły i eseje były publikowane w wielu innych publikacjach, m.in.: William P. Snavely, Theory of Economic Systems (Charles Merrill, 1969); Yale Brozen, The Competitive Economy (General Learning Press, 1975); oraz Louis M. Spadaro, New Directions in Austrian Economics (New York University Press, 1978). Krótsze artykuły i recenzje autorstwa profesora Armentano ukazywały się w prasie m.in.: Antitrust Bulletin, Business & Society Review, New York Times, National Review, Wall Street Journal, oraz Cato Journal. Dominick T. Armentano mieszka obecnie wraz z żoną w Vero Beach na Florydzie.

admin
Dodane przez admin Marzec 7, 2009 15:41
Napisz komentarz

komentarze 2

 1. Szymon Syp Marzec 17, 09:45

  Stanowisko profesora radykalne i poglądy rzeczywiście całkowicie wrogie prawo konkurencji pod jakąkolwiek postacią. Dla mnie jego argumenty nie są przekonywujące i żonglowanie sprawami jest szalenie arbitralne w jego wykonaniu (chodzi mi o ich stan faktyczny jak również argumenty wszystkich stron w postępowaniu).
  Mimo wszystko ciekawie się czyta i można powiedzieć, że książka rozwija z pewnością spojrzenie na prawo konkurencji. Polecam, zwłaszcza, że w polskim wydaniu.

  Odpowiedz na ten komentarz
 2. Mikołaj Barczentewicz Author Marzec 17, 11:15

  Prof. Armentano nie jest prawnikiem i myślę, że pewne niedociągnięcia w kwestii przedstawianych case’ów trzeba zrzucić na karb tego faktu. Siłą tej książki są jednak ekonomiczne argumenty, które uważam za bardzo mocne i jednocześnie stymulujące w myśleniu o antitrust. Ja osobiście nie ukrywam, że na gruncie ekonomicznym bardzo blisko mam do D. Armentano.

  Odpowiedz na ten komentarz
Zobacz komentarze

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Wymagane pola oznaczone są*

Wydarzenia

No events found